دانستنیها

شما هم می توانید روی آب راه برویدمبتکر ایرانی کفش های شناور ابداع کرده که با اونها می توان روی آب راه رفت و تعادل خود را حفظ کرد.
آقای محسن بهمنی دانشجوی سال دوم رشته مکانیک (حرارات سیالات) از دانشگاه آزاد کرج با این ابداع موفق به دریافت جایزه ویژه اختراعات 2008 سوییس از وزارت علوم رومانی و همچنین موفق به دریافت مدال نقره مسابقات جهانی اختراعات سوییس شد.
کل سیستم این کفش از سه قسمت تشکیل شده.
1- کفش ها
2- دسته ها
3- کمربند ایمنی(برای افزایش تعادل شخص بر روی آب)
زیر هر پا کفشها به همراه دو بالشتک هوا قرار دارد در زمانی که نیروی امواج هست بالشتک ها از لحاظ عرضی قابلیت باز و بسته شدن پیدا کرده و به طورطبیعی موجب افزایش تعادل و مقاومت شخص بر روی آب می شوند. کفشها از دو لایه تشکیل شده اند و جنس آنها فایبر گلاس است.
دسته ها میله ای شکل بوده و به کفش ها متصل می شوند در قسمت بالایی دسته ها موتور حرکت دهنده این دستگاه قرار دارد و در قسمت میانی  هر یک از آنها یک دیفرانسیل تعبیه شده که نیروی را که از موتور تولید می شه به پروانه ها که در قسمت پایینی  دسته ها جاسازی شده منتقل می کند و با توجه به تفاضل دِبی (ورودی و خروجی )موجب حرکت سیستم بر روی آّب می شود. منبع تغذیه ها هم در دسته ها قرار می گیرند  و در ازای هر 4 ساعت شارژ دارای 2 ساعت بازدهی و کارایی هستند.
کمربندهای ایمنی دسته های دستگاه کفشها و مرکز ثقل شخص را به یکدیگر متصل می سازد و سبب افزایش هرچه بیشتر تعادل و مقاومت شخص برروی آب می شود.
کارکرداصلی این دستگاه در زمان سیل برای افرادی است که شنا کردن بلد نیستند یا نمی توانند شنا کنند.
این دستگاه در سه مرحله طراحی شده . برای وزن 100کیلو٬ 120 کیلو٬ برای همه وزن ها.
آقای بهمنی 5 سال بر روی این طرح کار کرده اند.

منبع: مجله صنعت کفش/ خرداد 87

نویسنده : مینا : ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٧
Comments نظرات () لینک دائم