برج مسکونی به ارتفاع ۳ کیلومتر: Ultima Tower

باز هم طبیعت منبع الهامی برای دانشمندان و مهندسان تبدیل شده است. در سراسر جهان از جمله دوبی و شرق دور برج های سر به فلک کشیده متعدد و زیبایی دیده می‌شوند که با استفاده از آخرین فناوری های روز ساختمان سازی طراحی و ساخته شده‌اند. البته ارتفاع این برج ها عمدتآ از ۴۰۰ یا ۵۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. این برج استثنایی Ultima Tower نام دارد که طراحی و ساخت آن از سوی شرکت آمریکایی موسوم به Eugene Tsui مورد بررسی قرار گرفته است.

. این سازه عظیم که با استفاده از مدرن ترین تکنیک های استاندارد ساختمان سازی و با توجه به معیار هایی نظیر مقاومت در برابر زمین لرزه و سیل ساخته خواهد شد بیش از آن که یک پروژه معماری باشد مجموعه‌ای از اکو سیستم ها البته در ابعاد کوچک است. این پروژه به صورت خودکار ایده هایی استثنایی در خصوص چگونگی تولید انرژی ، استفاده موثر از آب و مسائلی دیگر از جمله چگونگی حمل و نقل و جابجایی را مطرح می‌کند.

قرار است این برج با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار و در آینده‌ای نزدیک در نقطه‌ای که هنوز تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ نشده است ساخته شود ، اما به نظر می‌رسد با توجه به ادامه روند نگران کننده ازدیاد جمعیت این پروژه زودتر از تصورات مدیران شرکت آغاز به کار کند.
رفتن از طبقه همکف این برج به آخرین طبقه آن با آسانسور سریع السیر ۱۰ دقیقه طول می‌کشد!
شکل کلی این برج همچون لانه موریانه ها است که در کناره ها دیواره هایی با خمیدگی ملایم خواهد داشت.
همچنین برای خنک سازی این برج از روش هایی همچون استفاده از جریان آب و انتقال حرارت اضافی به سطوح فوقانی سازه و در نهایت انتقال آن به سطوح بالایی اتمسفر زمین استفاده خواهد شد.
گفته می‌شود تمامی سطح خارجی این سازه از صفحات خورشیدی پوشیده خواهد شد و از آن گذشته وجود اختلاف فشار هوا میان قسمت پایین و بالای برج کمک زیادی به تولید برق خواهد کرد. قرار است این برج در ۱۲۰ بخش مجزا که هر یک شامل چندین طبقه و اکو سیستم خاص خود است ساخته شود. همچنین انبار های بزرگ آبی در ۱۲ قسمت مجزای این سازه ساخته خواهد شد تا از آنها برای اطفای حریق استفاده شود.

/ 10 نظر / 329 بازدید
سید علیرضا شمس نیا

سلام با یک عکس جالب ، صتدلی مادر زن ! زبان مادر شوهر ! زبان عروس ! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیام و نظرتان هستم .

سحر

سلام من لینکتون کردم منتظر لینک شما هستم( کدبانوی دیجیتالی)

زنده به گور

سلام دوست عزیز وب مفید و زیبایی دارید...امیدوارم که به ما هم سری زده و نظرتون رو راجع به تبادل لینک عرض بفرمایید...در ضمن وب ما در مورد موضوعاتی همچون سینما،موسیقی،تاریخ و ادبیات فعالیت میکنه....در صورت تمایل شما برای تبادل لینک با ما،نام لینک ما رو بگذارید: طلوع(تاریخ و ادبیات،سینما و موسیقی) منتظریم... [گل][گل]

افسانه

باسلام وای چه جالب و چه تر سناک

وحید آقاجانی

سلام . از مطالبت استفاده کردم خوشحال میشم اگه به من سر بزنی امروز مطالب زیادی گذاشتم.[گل][چشمک][تایید]

Nasim

فکر کن تاکسی ها طبقه اول داد میزنن 500 دلار طبقه آخر!! بیا ببین وقتی من آپم چه شکلیم[چشمک]

نیما

درود مطلب بسیار جالب بود. با اجازه شما این مطلب رو از وبه شما با درج منبع در وبم قرار دادم.

مسعودیان

سلام. مرسی که سر زدی میگم این برجی که میگی ها خوبه ولی .... به قول شاعر: بازم همون دوره بی سواتی قربون اون حرفای عشق لاتی قربون اون مخلصتم قداتم قربون اون من خاک زیر پاتم قربون دوره ای که خوش بینی بود تار سبیلا چک تضمینی بود مردای ناب و اهل دل نداره شهری که بوی کاهگل نداره ..... یا حق

محمد حسین

سلام وبلاگت رو پسندیدم اگه مایل بودی تبادل لينك داشته باشیم با نام " كلوپ تكواندو" لينكم کن و اطلاع بده تا محبتت رو جبران کنم موفق باشی