مراسم اقوام ایرانی

آئین ها  و مراسم قومی بخش مهمی از میراث معنوی؛ هویت و تجارب بشری است که با سرگذشت دوره های باستانی و تاریخی ملت ها و  اقوام گوناگون پیوستگی دارد و جلوه هایی از زندگی آنان است.
برخی از مراسم؛ به جشن های تولد و بزرگداشت  انسان در دوره کودکی ؛ میانسالی و کهنسالی مربوط است (مانند مراسم ه‍َدیک در آذربایجان و آق قویون در ترکمن صحرا)
بخش مهمی از آئین ها با شکرگذاری و قدرشناسی از محصولات دامی و کشاورزی ارتباط مستقیم دارد(مانند جشن های روغن مالی شتر؛ پشم چینی؛ برداشت انار؛فندق؛ زیتون؛ سر درختی ها؛ چله بدر و طلب باران)
برخی دیگر از مراسم و آئین ها به تنظیم مناسبات و روابط اجتماعی در دوره خاصی اشاره دارند.(مانند جشن حکومت زنان؛ جشن حالا و مراسم اَشَر)
بعضی از آئین ها با اعتقادات مذهبی و دینی ملت ها در آمیخته اند(مانند مراسم اعیاد دینی؛ قربان بایرام؛دم دم سحری؛حجاج؛ شالیار و آتش افروزی)
بعضی دیگر از مراسم و آئین ها با جلوه های رزم آوری و زورآزمایی در دوره های شکار و شبانی پیوستگی دارند(مانند مراسم بیل گردانی؛ گیله مرد؛ کشتی با چوخه و جوب بازی)
برخی از مراسم به جنبه های شکار و تفریح اقوام در دوره های گذشته مربوط است که امروزه به دلیل جنبه های خشونت آمیز ؛ کمتر مورد توجه قرار دارند(مانند عقاب بازی؛ خروس بازی  و جنگ ورزا)
 جشن ها و آئین های ملی مانند نوروز؛ چهارشنبه سوری؛ چله؛ یلدا و برخی جشنهای باستانی  با تاریخ و گذشته ملت ایران گره خورده و به آئین های پایدار ملی تبدیل شده.
بالاخره برخی از آئین ها  با دفع بلا و بیماری (مانند مراسم زار ) و برخی دیگر با مراسم وداع ابدی و عزادرای (مراسم چَمَر و اُلوم) همراه شدند.

منبع:کتاب مراسم اقوام ایرانی/حسن زنده دل و دستیاران.- تهران: نشر ایرانگردان؛1387.

 

/ 5 نظر / 6 بازدید
اشکان فربد

سلام مینا جان شما چرا از من معذرت می خواهید . این منم که اشتباه کردم و آدرس اشتباهی دادم. بازم از شما معذرت ما خوام.از اومدنت به وبم فقط خدا میدونه چقدر خوشحالم.

اشکان فربد

فقط یک آرزو برات دارم که همیشه شاد و شاد و شاد باشی و به همه آرزو های قشنگت برسی. و سر تاسر زندگی قشنگت فقط لذت بردن باشه.

یوسف کردستانی

سلام وبلاگ قشنگی داری مطلب خوبیهم بود به ما سر بزن خوشحال میشم[گل][گل]

نسیم

سلام من عاشق طبیعت گردی هستم چه مناظر زیبایی انتخاب کردی ممنون